„ON Z TOHO VYROSTE“, „JEN AŤ JÍ, VŽDYŤ JE VE VÝVOJI“ … POZOR NA NESMYSLY, KTERÉ MOHOU ZPŮSOBIT NAŠIM DĚTEM PROBLÉMY S VÁHOU
31.05.2014 10:29Tlusté děti. Máte pocit, že se to týká jen USA či jiných států? Pak jste na omylu, v České republice trpí dle studie 7,4 % předškoláků nadváhou či obezitou a 7,5 % dětí ve věku 7 – 10 let. To je o cca 2% víc, než roce 2007. Pořád máte pocit, že Vás se to netýká? Že Vaše dítě bude jiné a dětské faldíky zmizí s věkem? Buďte obezřetní. Děti se zvýšenou váhou mají 80 % pravděpodobnost, že budou obézní i v dospělosti. Dávejte si pozor na následující přesvědčení:
1. Dítě z toho vyroste, teď je ve vývinu
Nevyroste, spíš naopak. Pochopitelně, že se vyvíjí, ale pokud má zvýšenou váhu už nyní v dětském věku, zamyslete se, čím to je. Opravdu jí ty správné porce? Nebo se přejídá? Porce batolete by měla být cca čtvrtina porce dospělého a pro předškolní dítě stačí třetina. Zaměřte se také na složení stravy. Obsahuje správné živiny ve správném poměru? Nebo je tam samý cukr a tuk? Zkuste více přemýšlet, co dítě za celý den sní a jak to asi působí na jeho organismus.
2. Máme „tlusté“ geny
Jak už jsem zmiňovala v předchozích článcích, omlouvat se genetikou je nesmysl. Ano, částečně hraje roli i genetická predispozice, ale nikdo se nerodíme s genem tloušťky. Proto i BMI může být mezi 18 až 25. Ale to neznamená, že jej budeme mít 30 a víc a mít obrovské procento tuku v těle.
Co se ale dědí, je způsob stravování a zvyklosti trávení volného času. Proto často tlustí rodiče mají prostě tlusté děti. Jelikož doma jedí nezdravě, dětem povolují spoustu sladkého, velké porce a volný čas netráví aktivně. Také když děti sledují více jak 2 hodiny denně televizi, což je podle MUDr. Zlatka Marinova již přehnaná doba, vede to právě k nárůstu hmotnosti.
3. Moje dítě zdravou stravu nepozře
A vy ji jíte? Hlavním úkolem rodičů je být informovaný, vědět co nejvíce o tom, co je zdravá strava a jak má jídelníček vypadat a také co je zdravý životní styl, včetně pohybu. Dětem bychom tak potom měli jít příkladem. Pokud my budeme jíst nezdravě, pochopitelně naše dítě nebude chroupat salát. Ale jestliže se doma řídíme zdravými zásadami a zařazujeme pohyb, pro dítě je to od počátku přirozené a získá taktéž správné návyky. Zapojte své děti do přípravy jídla, do vaření, pěstování zeleniny, přípravy svačin či nákupů. Doma je nechte, ať si vyberou, na co mají chuť a směrujte se správným směrem. Většina dětí podílení se na činnostech doma miluje, a tak se i učení stává zábavou.
Jako pomůckou Vám může být i Zdravý talíř – náhrada zastaralé Stravovací pyramidy. Skládání jídla je pak velmi snadné. Zdravý talíř najdete i s popisky mezi obrázky.
4. Dítě chce to, co vidí v reklamě
Tato problematika je opravdu velmi závažná a vliv reklam na děti je skutečně značný. Reklamní triky jsou velmi kreativní a upoutávají dětskou pozornost. Různé hračky k produktům, výrobky umístěné v dostupnosti dětsých očí či rukou, automaty na potraviny, to vše je manipulativní a dětská mysl není schopná se bránit. Na toto téma přikládám skvélé 6 ti minutové video pro děti i rodiče. (V anglickém znění s českými titulky – titulky nutno zapnout tlačítkem Popisky / Captions na spodní liště videa).
Zdraví našich dětí je nejdůležitější, proto nepodceňujte stravu a životní styl a zkuste jít příkladem. Pár tipů, jak naučit děti zdravě jíst a recepty k ideální stravě si ukážeme již v příštím článku.
VIDEO ZDE: www.youtube.com/watch?v=jWNAi325wzs